Aile Hekimliği Uzmanı Görev Tanımı

1. Aile Hekimliği Uzmanı, kişinin tüm sağlık kayıtlarını tutar. Bireyle olan yakın ilişkisi sonucu onun hakkında geniş bilgi sahibidir. Hastanın sevk işlemi gerektiğinde en doğru yere, en doğru bilgilerle ulaşmasını sağlar.

2. Koruyucu hekimlik hizmetlerinin uygulanması ve takibinin en doğru biçimini Aile Hekimliği Uzmanı gerçekleştirebilir.

3. Aile Hekimliği Uzmanı, kişiye yönelik sağlık eğitimi hizmeti verir. Böylece kronik hastalıklarda yaşam kalitesinin yükseltilmesi sağlanır.

4. Aile Hekimliği Uzmanı, sağlık hizmetinin en önünde yer alır ve kişilere sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmeti verir. Aile Hekimliği Uzmanı, tüm sağlık konularında ve sağlık hizmeti veren kişilerle olan ilişkilerde, hastanın ihtiyacı olan yönlendirici, destekleyici hizmeti sürekli olarak hastanın yanında, hastanın tarafında olarak verir.

5. Aile Hekimliği Uzmanı, aldığı kapsamlı eğitim sayesinde, hastası daha kapsamlı bir sağlık hizmetine gereksinim duyduğunda, onu sorununun en doğru biçimde çözümleneceği noktaya, gerekli tüm bilgiler ile sevk ederek, kısa sürede etkili bir tedavi uygulanmasında koordinasyon görevini üstlenir.

6. Aile Hekimi’nin sunacağı periyodik sağlık muayenesi, gelecekteki hastalanma riskini saptamayı, hastalığı henüz bariz belirti vermediği dönemde tanımayı, gerekli bağışıklamaları yapmayı, sağlığın koruması ve hastalıkların önlenmesine yönelik hizmeti hedefler.